Jump to ratings and reviews
Rate this book

This Is...

This is Caravaggio

Rate this book
Mercurial, saturnine, scandalous, and unpredictable, Caravaggio—as a man, as a character, and as an artist—holds dramatic appeal.

He spent a large part of his life on the run, leaving a trail of illuminated chaos wherever he passed, most of it recorded in criminal justice records. When he did settle for long enough to paint, he produced works of staggering creativity and technical innovation.

He was famous throughout Italy for his fulminating temper, but also for his radical and sensitive humanization of biblical stories, and in particular his decision to include the brutal and dirty life of the street in his paintings. Caravaggio was a rebel and a violent man, but he eyed the world with deep empathy, realism, and an unrelenting honesty.

80 pages, Hardcover

First published March 15, 2016

Loading interface...
Loading interface...

About the author

Annabel Howard

5 books2 followers

Ratings & Reviews

What do you think?
Rate this book

Friends & Following

Create a free account to discover what your friends think of this book!

Community Reviews

5 stars
102 (58%)
4 stars
60 (34%)
3 stars
12 (6%)
2 stars
1 (<1%)
1 star
0 (0%)
Displaying 1 - 24 of 24 reviews
Profile Image for Daria.
400 reviews228 followers
January 23, 2022
чудова книжка, після неї хочеться потрапити у музей з роботами Караваджо, а також почитати белетризовану біографію. Караваджо - виключно неординарна людина зі надзвичайно насиченим життям.
Profile Image for Olesia.
27 reviews6 followers
August 1, 2021
Не життя, а блокбастер! Дуже захоплива книга!
Profile Image for Marysya.
292 reviews26 followers
July 12, 2021
Вау, дуже захопливо! Караваджо неможливо перепутати з жодним іншим художником, його світло, яке пронизує темряву, одразу впадає у вічі. Перевірено в музеї Прадо)
Profile Image for Sanemsrgz.
255 reviews32 followers
May 16, 2021
Tek oturuşta bitirdiğim, illüstrasyonları hoş olan akıcı bir kitaptı. Serinin diğer kitaplarına göre daha az beğendim kendisini. Bana ekstra bir şeyler katmadığını hissettiğim bir kitaptı, bilgi ve detay bakımından bayağı eksikti. Ya benim Caravaggio hakkında olan bilgi çokluğumdan, ya da kitabın az bilgi vermesinden kaynaklandı bu durum. (İkinci seçeneğin olma ihtimali çok daha yüksek)
Caravaggio hakkında 0 bilgiye sahipseniz daha fazla keyif alabileceğinizi düşünüyorum okurken.
Serinin diğer kitaplarında beni neler bekliyor bakalım.
Profile Image for Xrystya.
75 reviews21 followers
December 3, 2021
Караваджо із тих митців, котрі як жили драматично та експресивно, так і творили не менш вражаюче й емоційно. Щиро він один із улюблених художн��ків, кожна робота до сирот по тілу!
Profile Image for Igor.
105 reviews14 followers
September 29, 2021
Я знав, що у Караваджо було цікаве життя, але не думав, що настільки.
Profile Image for alper.
179 reviews43 followers
October 15, 2019
Son dönem eleştirmenlerin çoğu, Caravaggio’yu ilk “modern” ressam olarak adlandırmıştır. Caravaggio’nun sanatının, yüzyıllardır hüküm süren ve gerçekliğin idealize edilmiş bir versiyonunu sunan resim geleneğini kırdığı bir gerçektir. Sıklıkla dramatik olana kucak açan Caravaggio, tablolarında duygulara, çirkinliğe, yoksulluğa ve çaresizliğe yüz çevirmeyi reddetmiştir. İşte bu nedenle, ölümünden sonra da tıpkı yaşadığı dönemdeki gibi görüş ayrılıklarına yol açmaya devam etmiştir. Aynı yüzyılın ilerleyen zamanlarında, büyük Fransız akademisyen Nicolas Poussin, Caravaggio’nun “bu dünyaya resmi mahvetmek için gönderildiği” beyan etmiştir; büyük olasılıkla Avrupa’nın dört bir yanına, Roma’dan başlayıp Paris’e ve Amsterdam’a kadar yayılan Caravaggio teklitçilerinin işlerine göndermede bulunuyordu. Bu taklitçiler o kadar fazladır ki, “Caravaggist” olarak adlandırılmışlardı; ressamın dramatik dolayısızlığını, ışıklandırmasını ve gözü pekliğini kullandılar. Caravaggio’nun etkisi, bir sonraki neslin önemli ressamlarının eserlerinde de kendisini göstermiştir: Rubens, Rembrandt, Velazquez ve hatta Vermeer. Caravaggio’dan ilham alan büyük sanatçıların listesi uzayıp gider. Romantik dönemin doğuşunda David ve Gericault ile başlar, film yapımcıları Pier Paolo Pasolini ve Martin Scorsese’ye kadar devam eder. Caravaggio umulmadık bir şeklide çağdaş kalmayı başarmıştır - o, zamansız bir aynadır. (s.78)
👏👏👏👏👏

“The Incredulity of Saint Thomas - Şüpheci Thomas” eserini ilk gördüğümden beri büyük hayranıyım Caravaggio'nun. Bu kitapla da iyice pekişti bu hayranlığım. İşte serisinden okuduğum 4 kitap içerisinde en beğendiğim bu oldu diyebilirim. Kitapların hepsi giriş niteliğinde, çok fazla bir beklenti olmamalı fakat bu kitabı biraz daha doyurucu buldum. Eserlerle sanatçının yaşam tarzının bütünlüğü güzel yansıtılmış. Kendisi o güne kadarki sanat anlayışından çok farklı bir çizgi izlemiş. Hem de bunu işlerin çoğunluğunun hala kiliseye yapıldığı, Papalık makamının hala güçlü olduğu bir dönemde, onlara rağmen yapmış. Dönemin sponsoru kilise malum, düdüğün şekli şemaline de onlar karar veriyor haliyle. (Düdüğü biraz tanılamak gerekirse) Özellikle Rönesans döneminde bir başka boyuta yükselen kiliseye ait mimari, bunların süslemeleri, resimler / heykeller bu dünyaya ait değilmişcesine görkemli ve estetik açıdan da kusursuzdur (ya da bu çabadadır diyelim). Bu kanıksanmış durumun aksi düşünülemez bile. İşte sanatçımız çalışmalarıyla bütün bunları yerle bir eder. Ne demeye çalıştığıma iki resim üzerinden bakabiliriz (dönemleri karşılaştırmak adına bir iki Michelangelo şaheserine de göz atılarak durum daha net görülebilir, bambaşka tatlar tabii, biri tatlı, biri acı):


The Martyrdom of Saint Matthew, 1600

Bu tabloda Matta, gök kubbeye görkemli bir biçimde yükselmez; aksine Roma’nın vahşi, karanlık sokaklarında savunmasız ve yapayalnız halde ölür. Sahnede uhrevi bir şey yoktur -melek bile umutsuz haldeki azize elini uzatırken, heykele benzeyen bir bulutun üstünde dengesini korumaya çalışır.
Caravaggio, izleyicilere insanın çektiği acının yanı sıra dramatik bir sahne de sunar. Şapel kilise koridoruna dik şekilde uzandığından yaklaşan kişinin gördüğü tek şey infaz sahnesinden kaçmakta olan çocuğun sessiz çığlığıdır. Caravaggio, seyircisini nasıl yakalayacağını iyi biliyor. Çocuğun bakışlarını takip eden izleyici, ana sahneye odaklanır; bu ortadaki manzara o kadar yoğundur ki diğer figürler kenarda kalır… (s. 43)


The Madonna of Loreto, yaklaşık 1604

Bu tabloda çıplak ayaklı Meryem, kapı eşiğinde tasvir edilir; karşısında tıpkı sunağa gelenlerin yapacağı gibi dizlerinin üstüne çökmüş iki yorgun hacı vardır. Tam da diz çöküp bu resme bakan kişinin göz hizasında hacıların kirli ayakları yer alır. Bu ayaklar, kilisenin hailiğindeki tabloya pek yakışmaz. Caravaggio’nun daha önce yaptığı iki altar panosu da ayakların tasviri uygunsuz bulunduğu için reddedilmişti. Belki ressam dersini almamıştı, belki de anlatmak istediği önemli bir şey vardı. Jübile sonrası Roma’da, kilise yavaş yavaş yoksulluğa olan ilgisini yitiriyordu. Caravaggio ise bu tabloyu görecek insanların çoğu gibi yoksullukla sarmalanmıştı; bu yüzden de tabloda onlara ayrıcalıklı bir rol bahşetmişti. Bebek İsa’nın parmağından kıl payı uzaklıkta duran el, ayakları kirli adama aittir. Asıl şaşırtıcı olan ise Meryem’in ta kendisiydi. Hem fakirdi hem de ressamın biyografisini yazan bir arkadaşı tarafından “Caravaggio’nun aşık olduğu metres” olarak betimlenen fahişe Lena’ya inanılmaz derecede benziyordu. (s.52)


Kitap Caravaggio’nun eserleri yanı sıra hayatından da bahsediyor, biz de girelim ucundan. Çok hareketli bir yaşamı olmuş. Düellolar, bir kişiyi düelloda öldürme, bıçakla yaralama / yaralanma, sayısız defa içeri girip-çıkma. Hamileri sayesinde çok defa bu dertlerden sıyrılmış. Malta'da (Şövalyelerin olduğu dönemler!! Kendisi de şövalye ilan ediliyor bu arada) hapishaneye düşmüş oradan kaçmış daha ne olsun. :)) Ama bunca maceraya yakışmayacak şekilde 39 yaşında (1571-1610) sona ermiş yaşamı, üzüldüm. Biraz daha eserlerine bakıp tamamlayalım.

Sanatçının çeşitli eserleri:


The Incredulity of Saint Thomas, 1601-1602


The Beheading of St. John the Baptist, 1608


Narcissus, 1599


Sick Bacchus, 1593

"kendini düzensizliğin, tutkunun ve anarşinin tanrısı Bacchus olarak tasvir eder (s.11)"
Profile Image for Ivan Polyvoda.
106 reviews23 followers
July 15, 2021
короткі відомості в переміш з картинами та їх описом дуже подобаються
Profile Image for Emine.
45 reviews1 follower
January 20, 2020
Caravaggio şüpheci Thomas tablosu ile ilgimi çekiyordu, bu resmi hem seviyor hem de rahatsız edici tarafıyla resme bakmakta güçlük çekiyordum. Bu ilgi çekici resmi yapan adamin gerçek hayatında da şiddetin rutin haline geldiğini tahmin etmezdim. İlgi çekici bir hayatı var ve her zaman dik başlı tarafı ön plana çıkıyor. Güzelliği idealize etmiyor, bakire Meryem'i yaparken model olarak metresi bir seks işçisini kullanıyor, sembollerle hakaret ediyor. Maalesef de su testisi su yolunda kırılıyor.
May 3, 2023
Це дуже красиве видання.
Хороша якість друку, багато картин художника майже на весь розмір глянцевої сторінки. Окрім того, на кожній — ілюстрації до тексту.

Мені сподобались біографічні відомості, заглиблення (хоч і мінімальне) у внутрішній світ Караваджо як людини, а ще «смачні» й детальні описи картин. Так ніби підслуховуєш слова гіда-мистецтвознавця в картинній галереї. Проте в історію життя хотілося б глибше зануритися. Я люблю текст, а особливо, коли цього тексту багато.


Але це гарний наукпоп, доповню серію, бо хочу мати цю красу у своїй бібліотеці.
Profile Image for zzosska.
56 reviews
April 13, 2022
ох ох. обожнюю Караваджо та його картини. бароко в сердечці🤎🤎
Profile Image for Ferda Nihat Koksoy.
442 reviews12 followers
November 17, 2019
Annabel Howard'ın bilgi dolu mükemmel anlatısı, Iker Spozio'nun kişilikli çizimleri, kitabın bir solukta okunmasını sağlıyor.

İlk modern ressam, 17.yy'ın en üstün eserini (The Beheading of John the Baptist) veren ressam olarak kabul edilen Caravaggio'un yaşamı da sanatı kadar ilginç ve hareketli.

Çocuk denecek yaşta vebadan tüm ailesini kaybeden, sokaklarda çeteler ve kavgalar içinde büyüyen, öfkeli, saldırgan, vukuatsız duramayan, defalarca hapse giren, öldüren ve ölüme mahkûm edilen, yaptığı resimlerin ekonomik gücüyle tüm güçlere kendini bağışlatan, hatta şövalyelik bile verdiren, 39 yaşında hayata elveda diyen, Rubens, Rembrandt, Velazquez ve Vermeer'e ilham veren, hâlâ ça��daş kalabilen ve zamansız ayna olabilen üstün yeteneğin öyküsü.
Profile Image for Mesia Loriana.
98 reviews1 follower
June 27, 2020
The correlation between story and paintings is just perfectly organized and they managed to promote everything that Caravaggio was without romanticizing his nature or underdoing it. I loved this book.
Profile Image for Laura.
67 reviews4 followers
February 4, 2017
When I first saw this book at the AGH, I thought it was a journal because of the style of it. I was surprised when I opened it to find that it is set up more like an adult picture book, meets graphic novel. What I loved about this book is that it concentrated on the story of Caravaggio. The real man, not the sugar coated fluffy nonsense that is too often seen in books about artists. This is a clear, straight from the hip story about the man.
I really loved this book and would certainly suggest it for anyone who is interested in a fast and easy, but interesting read about him.

I also picked up the This is Leonardo daVinci book at the same time and will read it next.
Profile Image for Koray Yılmaz.
Author 6 books2 followers
November 21, 2021
Sometimes you feel life is short or long, in both cases it depends... It depends on if you made something that would live hundreds of years even countless years... Immortality follows you... You, paint, write, act, compose, play and become the one and only yourself.

Caravaggio according to this book changed the art in a way that would never be the same, idealized, unearthly become reachable, perfectly composed in detail (but for those who wish to see) in his paintings... It was a great experience to know him... Thank you...
Profile Image for Alan Teder.
1,991 reviews104 followers
July 18, 2019
Excellent Caravaggio 101
Review of the hardcover edition (2016) from the This is... Series on artists

I was curious to read more about Michelangelo Merisi da Caravaggio (1571-1610) after reading Alvaro Enrigue's wild novel Sudden Death in which one of the story arcs relates a fictional tale of the artist playing a tennis match against Spanish poet Francisco de Quevedo using a tennis ball made from the hair of the executed Anne Boleyn.

As wild as Enrigue's novel is, it barely scratches the surface of Caravaggio's real-life story which involves everything from defying church and secular authorities, the murdering (by duel) of a rival, escaping into exile, hiding out in various cities & islands including Malta (where he manages to get himself knighted), escaping from an inescapable prison in Malta, trying to redeem himself to his patrons and creditors, all the while inventing a modern art whereby future painting was never the same again.

Annabel Howard's 80 page board-bound book is not lengthy but is sufficient to provide the basic life story while providing a few dozen plates of Caravaggio's best known works along with an illustrated story drawn by Iker Sposio to accompany the main dramatic set pieces of the text.
154 reviews31 followers
November 2, 2019
Having ended up in Rome for that so much longed for dream city trip I booked a guided tour with Tiffany Parks. Something I highly recommend doing so. She will for sure show the Rome she fell in love with and if you go for the Carravaggio tour you will find out how far her commitment goes. She made me revisit my Italian art course but then pushed it a bit further and by the time I got half way through the tour I longed to buy a book myself. This one I did pick up when I was at Villa Borghese after having seen most of the paintings this epic painter had produced. The moment I got home I dove into it and what a read this is. It is perfect if you are after something that not only tells you those stories that this Italian master made so notorious. In this one you will also find nice illustrations by Iker Spozio something that made this book so much more enjoyable. 'There was art before him and art after him, and they were not the same.', Robeert Hughes said once about Carravagio and after Rome and standing all by myself for at least 5 seconds in front of 'Judith Beheading Holofernes' put a spell on me. The darkness and the light that collide, that battle, that will not settle for less...so many emotions this Italian set free with his brush. Howard managed to put on paper those stories that you wish to keep in your mind and your heart when you will come across a work by a restless soul.
December 28, 2021
Hep Kitap'ın "İşte Sanat" serisindeki 17 kitap arasındaki kitaplardan biri. Her şeyden önce en sevdiğim sanatçılardan biridir, Caravaggio... Şiddet ve çalkantıyla dolu hayatının etkilerini resimlerinde de görmekteyiz. Eskiz ve herhangi bir ön çalışma olmadan yaptığı tablolar, insanı dehşete düşürüyor ve hepsi, bir o kadar gerçekçi. "İşte Sanat" serisinin en sevdiğim kitaplarından biri oldu. Resimlerinin çoğuna yer verilmiş ve güzel bir anlatıma sahip. Barok Dönemi'ne damgasını vurmuş ve sanatta çığır açan Caravaggio'yu okumak, çok zevkliydi benim için. Robert Hughes'in de dediği gibi, "Caravaggio'dan önce de Sanat vardı sonra da, ama aynı sanat değildi."
Profile Image for Özgür Baltat.
184 reviews17 followers
May 21, 2020
Resim sanatını derinden değiştirmiş, idealize figürlerin karşısına dramatik, yoksul ve gerçek hayattan karakterler betimlemiş, zamanının ve kendinden sonrasını sarsıcı bir şekilde etkilemiş bir ressam Caravaggio. Çok farklı bulurum oldum olası resimlerini. Hayatının da resimleri kadar sarsıcı olduğunu bilmiyordum, bu kitapla öğrendim, her türlü suça karışmış, 39 yıllık maceralı hayatında sürekli kovalanmış, cinayet işlemiş, kaçmış, kurtulmuş, kavga etmiş, yakalanmış.

Kitabın anlatımı ve çizimler de keyifli.
Profile Image for Anna Tsimbolynets .
39 reviews3 followers
January 11, 2023
Важко повірити що можна прожити таке насичене життя за 39 років. І коли він взагалі встигав малювати?)
Чудова серія ВСЛ з біографіями митців і описом їх картин. Класно, що хронологія зберігається і можна відслідкувати як мінявся художник та його твори з часом та залежно від життєвих обставин.
Profile Image for Adam.
312 reviews2 followers
January 13, 2020
Great introductory text on the life of Carravaggio, including examples of his major works, his life in Rome, Naples and Malta and tragic end.
169 reviews
May 7, 2022
Brilliant book. What an incredible life!
Profile Image for Oleksandr Lisik.
61 reviews1 follower
August 14, 2022
5-та книга з колекції ВСЛ. Як завжди - крута верстка і цікава історія.
Displaying 1 - 24 of 24 reviews

Can't find what you're looking for?

Get help and learn more about the design.